Skotskem po stopách Harryho Pottera

Harry Potter

Když se řekne Skotsko, asi každému se vybaví především nádherná, možná až drsná a nespoutaná příroda. Tajuplná vřesoviště a jezera, kamenné zídky a branky porostlé lišejníkem, ale i hory a kopce, kde nepotkáte celý den ani živáčka. Napadá vás lepší místo pro umístění děje příběhu o nejslavnějším kouzelnickém učni? Harry Potter je celosvětový fenomén, jeho filmy jsou sledovány po celém světě. Ale jak to bylo doopravdy? Podívejme se, kde se ve skutečnosti odehrávalo natáčení řady slavných scén z filmů o Harry Potterovi (a nejen o něm).

 

Glenfinnanský víadukt

Glenfinnanský  Viadukt

Harryho školní rok tradičně začínal cestou Bradavického expresu z londýnského nádraží devět a tři čtvrtě na nádraží v Prasinkách pod Bradavickým hradem. Ne vždy se ale Harrymu podařilo cestovat vlakem. Určitě si pamatujete, jak ve druhém díle díky kouzlům skřítka Dobbyho vlak nestihl a musel se svým kamarádem Ronem volit náhradní řešení.

A to dost dobrodružné. Letěli totiž z Londýna do Bradavic kouzelným autem pana Weasleyho. A scéna, kdy ze vzduchu sledují vlak projíždějící po nádherném kamenném mostě uprostřed skotské přírody, se natáčela právě na Glenfinnanském viaduktu. Most postavený v době vlády královny Viktorie se pyšní délkou 416 metrů a výškou 31 metrů a objevil se v celkem čtyřech filmech o Harrym Potterovi.

Jacobite Train

Bradavický expres

Věděli jste, že historický parní vlak jako vystřižený ze světa Harryho Pottera opravdu existuje? Tento vlak byl také přímo při natáčení využit, i když lokomotiva, která vlak ve filmu táhla, se dnes nachází ve filmových studiích Warner Bros, kde ji můžete navštívit. A protože filmaři potřebovali Bradavický expres i ve studiích, především pro scény z nástupiště, postavili ještě jednu kopii, kterou také můžete vidět v Leavesdenských ateliérech.

Skotským parním vláčkem, který se v reálu nazývá Jacobite Train, se ale můžete i projet a nádhernou okolní krajinu si náležitě vychutnat. Trasa začíná ve Fort William a končí v přístavním městečku Mailag. Má délku 67 kilometrů a projíždí mezi jezery, kopci pokrytými vřesovišti a malými vesničkami.

 

Rannoch Moor

Toto rozsáhlé rašeliniště je mnohými považováno za jeden z posledních kousků téměř nedotčené divočiny v západní Evropě. Díky vlhkému, bažinatému podloží se tu daří nejrůznějším druhům rostlinstva i zvířectva. Rašeliniště se rozkládá na ploše 130 km² v srdci Skotské vysočiny. Nachází se mezi údolím Glencoe a Národním parkem Trossachs.

Místní krajina tvořená jezírky, bažinami, potůčky může na první pohled působit tajuplně a nepřístupně. Možná proto si toto místo vybrali filmaři pro temnou scénu v prvním díle Relikvie smrti, kdy je Bradavický expres zastaven Smrtijedy. Natáčely se zde například i scény ze slavného historického seriálu Cizinka.

 

Loch Eilt

Další z mnoha skotských jezer se nachází mezi městečky Glenfinnan a Fort William. Filmařům se hodil především ostrov na jezeře, jeho poloha i tvar. Ten byl také využit v předposledním filmu o Harrym Potterovi. Pro natáčení však zbytek jezera už tolik vhodný nebyl, a tak přišly na řadu filmové triky. S jejich pomocí bylo docíleno přenesení ostrova z Loch Eilt na pozadí jezera Loch Arkaig, aby na plátně vypadalo větší a širší, než skutečně je.

Ostrov byl totiž využit jako místo posledního odpočinku Albuse Brumbála, ředitele Bradavic, a natáčela se zde například scéna, kdy Voldemort Brumbálovu hrobku otevře a ukradne mu bezovou hůlku. Kratší scény pohledu na jezero zde ale byly filmovány i pro předchozí díly. Třeba ve Vězni z Azkabanu, když se Hagrid dozví o tom, že jeho hypogrif Klofan byl ministerstvem odsouzen, a tak zamyšleně a smutně hází kamínky do vody.

 

Glen Coe

údolí Glen Coe

Údolí Glen Coe uprostřed Skotské vysočiny je místem, které si filmaři zamilovali už dávno. Natáčel se tady třeba historický film Statečné srdce nebo jedna z posledních bondovek, Skyfall. Je to opravdu tajuplné místo, které je díky neporušené přírodě považováno také za jedno z nejkrásnějších ve Skotsku. S místem se ale váže i krvavá historie, kdy tu roku 1692 byl téměř kompletně vyvražděn jeden ze skotských klanů McDonaldů.

Natáčely se tady scény hlavně ze třetího dílu, konkrétně nedaleko jezírka Torren Lochan, kde byla postavena Hagridova chaloupka i se záhonem dýní. Vybavujete si, jak ve třetím díle ministerstvo kouzel plánovalo popravit hypogrifa Klofana, ale Harry se mu vydal na pomoc? Všechny scény s tím spojené se odehrály právě na tomto bájném místě.

Dřevěný most, po kterém Harry a jeho kamarádi přecházeli z hradu za Hagridema který dnes můžete navštívit ve studiích Warner Bros, sem byl pro tuto scénu převezen. Také scéna, kdy Harry a Sirius téměř dostanou mozkomorův polibek, ale v poslední minutě je zachrání tajuplná postava na druhém konci jezera, byla točena tady.

 

Loch Shiel

Toto tajuplné jezero se objevilo ve všech osmi filmech o Harrym Potterovi. Filmaři se do něj díky čarokrásné okolní přírodě prostě zamilovali. Jezero najdete nedaleko rozeklaného západního pobřeží uprostřed Skotské vysočiny nedaleko Glenfinnaského viaduktu. Proto filmaři polohu jezera a mostu využili několikrát pro scény, když z dálky vidíme Bradavický expres projíždět skotskou krajinou.

Pamatujete si třeba na scénu, kdy se Harry poprvé setkal s mozkomory? Ve třetím díle byl vlak na cestě do Bradavic krátce zastaven a z důvodu hledání uprchlého Siriuse Blacka se mezi studenty dostala tato děsivá stvoření. Pokud se budete dívat pozorně, v dálce je vidět právě toto jezero. Později ve filmu, když Harry letí na Klofanovi, tak je opět jezero krásně vidět.

 

Černé jezero Bradavického hradu

Ve druhém díle, když má Harry strach, jestli náhodou není dědicem Salazara Zmijozela on sám a trápí se tím. Možná si vybavujete scénu, kdy Harry spolu se svojí sovou Hedvikou sedí na kopci nad jezerem s výhledem na Bradavický hrad. I tento krásný pohled je na jezero Loch Shiel. A to není všechno.

Ve čtvrtém díle, když probíhal pohár tří kouzelnických škol, tak to bylo opět u břehů tohoto jezera, kde se natáčely scény druhého úkolu. Harry a jeho soupeři měli z temných vod jezera vylovit svoje nejbližší. Filmaři pro tyto scény zkombinovali exteriéry jezera Loch Shiel a obrovskou nádrž na vodu ve filmových studiích Warner Bros v Leavesdenu. Daniel Radcliffe, představitel Harryho, v této nádrži o objemu 2 miliony litrů vody strávil tolik času, že dokonce získal potápěčský certifikát.

 

A ještě jedno místo je třeba zmínit:

Edinburgh

The Elephant House, Edinburg: Kavárna, v níž to celé začalo

Projdete-li vyvýšenou ulicí George IV Bridge až na její východní konec (k domu číslo 21), zastavte se v přívětivé kavárně The Elephant House, kde na vás rázem dýchne kouzlo inspirativního prostředí. Klidné tvůrčí útočiště v ní našla i J. K. Rowlingová, která tu během let 1996–1998 napsala své první dvě knihy o mladém čaroději a jeho přátelích.

Několikrát týdně sedávala u okna a užívala si velkorysý výhled na majestátní  Edinburgský hrad. Dnes ji tu ponejvíce připomíná nápis na výkladní skříni: The Elephant House – rodiště Harryho Pottera“, novinové výstřižky (Recept na úspěch podle Rowlingové aj.) nebo třeba pamětní deska na zdi.

Místa u stolku, kde Rowlingová často sedávala a psala, jsou mezi knižními a filmovými fanoušky stejnou senzací jako postele, v nichž spávala královna Alžběta I., nebo bary, v nichž s chutí popíjel Hemingway.

 

To vše a ještě mnoho dalšího můžete sami poznat při našich zájezdech do Skotska. Podrobněji zde

 

-pel-

 

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.