Irsko, země zeleného trojlístku a veselé muziky

Dechberoucí příroda

Irsko je druhý největší ostrov Britských ostrovů hned po Velké Británii. Ostrov, kde se nachází hned dvě země – Irská republika a Severní Irsko. Kouzelný ostrov protkaný spoustou pověstí a pohádkových bytostí, s bohatou historií. Země historicky krvavě rozdělená a přece ji něco spojuje – přátelskost a otevřenost místních obyvatel a láska k hudbě, veselé tóny houslí, bodhránu a jiných hudebních nástrojů se ozývají z každého koutu. Někdy se Irsku přezdívá Smaragdový ostrov. Proč? To Vám bude jasné hned na první pohled, jakmile se rozhlédnete kolem sebe. Země hraje všemi odstíny zelené barvy, na které si jen vzpomenete, i těmi, o kterých jste ještě neslyšeli. Na jaře se k tomu ještě přidává veselá žlutá barva hlodášů, později v květnu se přimísí růžová a fialová kvetoucích rododendronů.

V létě se k zelené přidává oranžová barva montbrécií a na podzim se kopce zbarví do fialova díky tisícům drobounkých vřesových kvítků.

Zelená tady dostává úplně jiné rozměry a hloubku, a to úplně po celý rok. Skoro čekáte, kdy na Vás z mechového království vykoukne nějaký ten skřítek.

Najdeme tu zvlněná zelená údolí, kopce tyčící se nad mořem i strmé útesy spadající do vln rozbouřeného oceánu. Nejvyšší irský vrchol Carrauntoohill má pouhých 1041m, i přesto dokáže při výstupu pěkně potrápit. V Irsku neexistuje špatné počasí, jedno z jejich přísloví říká, že když se Vám nelíbí irské počasí, tak stačí počkat pět minut… No jasně, protože bude zaručeně jinak. Během chvíle tak můžete zažít počasí jakéhokoli ročního období!

Výhled z hory Diamond hill – národní park Connemara na západním pobřeží Irska, který patří k jedněm z nejkrásnějších parků Irska. Zvlněná krajina plná vřesovišť, mokřad a jezer.

 

Irská mytologie je plná skřítků, víl a leprikónů, kteří si hlídají své hrnce zlata na konci duhy. Zároveň je duha symbolem štěstí a cestou k něčemu výjimečnému. Díky proměnlivému irskému počasí tu spatřit duhu můžeme často, tak si pojďme pro ten svůj kousek štěstí 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shamrock – národní rostlina Irska, rostlina spjatá s irským patronem svatým Patrikem, který na ní vysvětloval princip svaté trojice.                                                                                                          

Hora svatého Patrika

Nejznámější poutní místo v Irsku, na tuto horu se údajně svatý Patrik vylezl postit, a tak sem každoročně míří obrovské množství věřících i turistů. Největší nával hora zažívá poslední červencovou neděli, my měli v únoru štěstí a potkaly jsme jen pár zbloudilých místních. Počasí nám přálo a otevřely se nám úchvatné výhledy na okolní zátoku.

Cesta na horu trvá přibližně dvě a půl hodiny, závěrečné stoupání je po kamenném poli a kamenných stupních, ale zvládne ji bez problému průměrný turista zvyklý se pohybovat v terénu.

 

17. března se každoročně také slaví svátek svatého Patrika, když se už tak zelené Irsko zazelená ještě víc! Veselý svátek plný smíchu, hudby ale i alkoholu, lidé vyrážejí bavit se do ulic a hospůdek, tak nezapomenout na sebe něco zeleného a hurá do víru irských oslav!

Při dobré viditelnosti se nám z vrcholu Croagh Patrick (764m) otvírají nádherné výhledy do okolí.

Na své si tu přijde každý…

Od megalitický památek, o které lze zakopnout skoro na každém kroku, přes středověké hrady a tvrze až po moderní krvavý konflikt, který vedl k rozdělení země, kdy došlo k vytvoření samostatné Irské republiky a pod vládou Spojeného království zůstalo jen šest hrabství na severu Irska. Tak tedy postupně…

O megalitické stavby v Irsku není nouze

Tisíce let historie

Asi nejznámější svými megalitickými památkami je oblast Brú na Boinne. Newgrange, to je takové irské Stonehenge. Chodbová hrobka, která se datuje do doby přibližně 4 tisíc let př. n. l. Není v této oblasti jediná, spolu s ní se světu ukazuje ještě hrobka Knowth a Dowth, tito velikáni jsou zapsaní i na seznamu UNESCO. Jenže, co naplat, něco za něco a tohle místo je již ryze turistickou atrakcí. Co je ale krásné v Irsku, je to, že při troše pátrání máte možnost najít něco „neobjeveného“, nebo alespoň ne tak profláknutého. Projíždíte-li irský venkov, často potkáte jen tak volně stojící dolmen, nebo jinou megalitickou stavbu. Volně přístupnou, s bohatou historií a neopakovatelnou atmosférou tajemna, kterou Vám neruší davy hlučících lidí okolo.

Středověké hrady a tvrze

Pod anglickým slovem castle si můžeme představit celou škálu českých výrazů – zříceninu, panské sídlo, zachovalý hrad, či vkusně předělanou středověkou tvrz pro dnešní moderní účely. V Irsku je zcela běžné, že na bývalém panském sídle můžete přenocovat, samozřejmě v příjemnějších podmínkách než tehdejší obyvatelé 🙂 Opět téměř na každém rohu na nějaký ten hrad narazíte, a co víc? Můžete si být jistí, že je spojený s nějakou legendou! Obvykle smutným příběhem plným nenaplněné lásky, krvavé zrady a pomsty a samozřejmě, nesmí chybět místní duch. Irové jsou totiž báječní vypravěči! Se zatajeným dechem procházíte zachovalé místnosti, nebo překračujete kamenné rozvaliny s šeptajícím větrem prohánějícím se okolo. A představivosti se meze nekladou! I samy stavby Vám vyprávějí stovky let staré příběhy, které zažily.

Trim castle – místo, kde se natáčel film Statečné srdce a také jedna z památek na normanskou invazi do Irska

Blarney castle – tak tady můžete získat trochu irské výřečnosti! Každý hrad má svůj vlastní příběh, a když se vydáte sem, nezapomeňte políbit kámen výmluvnosti (Blarney stone) a hned se stanete výborným řečníkem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charleville – údajně jeden z nejstrašidelnějších hradů v Irsku, často tu prý můžete spatřit ducha malé holčičky, která zemřela nešťastnou náhodou.

 

 

 

Londonderry – smutná připomínka konfliktu mezi katolíky a protestanty v 70. letech

 

Whiskey, nebo whisky?

Ochutnávka whiskey v některé z místních distilérii nesmí chybět při první návštěvě Irska!

Irové se umí výborně bavit. Velmi oblíbená jsou přátelská posezení v místní hospodě, kde se sejdou často i s hudebními nástroji. Večer je pak živý, veselý a velmi hlučný, doprovázený veselými tóny houslí a fléten, často i tancem a samozřejmě nesmí chybět pravá irská whiskey, či pinta tmavého piva Guinness.

Která whiskey je ta pravá, o tom se přesně písemné historické záznamy nezmiňují. Jisté je jen to, že tento nápoj v určité podobě znali už Keltové a že řada rodin, které začaly vyrábět whiskey na území Irska se sem přistěhovali ze Skotska. Nicméně to ničemu nebrání, abyste porovnávali, která whisk(e)y Vám bude chutnat víc – ta s koncovkou „ey“, třikrát destilovaná a jemnější, vyráběná právě v Irsku. Nebo raději ta „drsnější“, která má v názvu pouze „y“ a je destilovaná jen dvakrát a pochází ze sousedního Skotska?

Ani pokud nejste milovníky whiskey, nebo piva, nemusíte v Irsku zoufat. Proč nezkusit něco jemnějšího – třeba pravou irskou kávu?

Ráj na zemi …

Dramatické útesy Slieve League mají své kouzlo i v mlze a typickém irském deštíku. Pobřeží Irska je velmi rozmanité a okouzlí vás svou divokou a nespoutanou krásou.

Sruth in Aghaidh An Aird – nejvyšší vodopády v Irsku

 

 

Najdeme tu ale i desítky kilometrů nádherných písečných pláží, které v létě přímo vyzývají k vykoupání v náručí divokých vln Atlantiku.

 

 

Dunluce castle – dramatická zřícenina na pobřeží Severního Irska, dnes mírumilovné místo, které bylo ale svědkem mnoha krvavých konfliktů

 

Clonmacnoise – jedna ze zachovalých válcovitých věží, které jsou také jedním ze symbolů Irska. Zbytky kláštera založeného v 6. století. Zatímco sama Evropa zažívala spíše dobu temna, sem se sjížděli mniši a učenci z celé Evropy, aby zde studovali rané křesťanství a modlili se.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobřeží Severního Irska láká svou rozmanitostí

 

Při troše štěstí můžeme na některých místech pozorovat i hejna delfínů vesele se cákajících ve vlnách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keltské kříže – jedny z těch největších nalezneme nedaleko Dublinu. Keltské kříže sloužily v dávných dobách k vysvětlování biblických příběhů. Tehdejší obyvatelé ostrova nebyli tak vzdělaní, aby si příběhy mohli přečíst, a tak se do kamene tesala obrázková verze.

 

 

Irsko nabízí i mnoho dalších krásných míst, která stojí za vidění a za poznání! Tak s námi pojeďte poznávat starobylou keltskou kulturu, posedět a zazpívat si v typické irské hospůdce a dozvědět se spoustu zajímavostí o Smaragdovém ostrově a jeho obyvatelích!  Více o zájezdech do Irska naleznete TADY

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.